Oсвітні технології

Велика кількість  технологічних інновацій в освіті на тлі зростаючого розмаїття нових термінів і їх авторських трактувань часом ставить у глухий кут не лише студентів, а й фахівців в галузі сучасних освітніх технологій.

Хотілось докладно зупинитись на деяких технологіях навчання

1. Однією з найбільш революційних сучасних освітніх технологій є масові відкриті онлайн-курси (massive open online course - MOOC), які почалися в Стенфорді з Udacity і Coursera (в 2012-му) і з ініціативи MIT edX.
Відкриті онлайн-курси роблять якісну освіту настільки доступним, що раніше це і уявити було неможливо, коли навчалось наше покоління ми  не могла навіть мріяти про те, щоб, не виходячи з дому, слухати лекції викладачів світового рівня і отримувати за ці курси дипломи.
Спочатку університети почали викладати свої лекції, зокрема. До того, щоб зробити відкритий безкоштовний курс з перевірочними завданнями, які дозволять сказати, що людина його успішно пройшла, освітні технології прийшли декілька років потому.

2. Адаптивне навчання - це коли учень отримує на підставі великих даних рекомендації щодо змісту, процесу, методикам і темпу навчання, коли для нього вибудовується освітня траєкторія. Всі комерційні онлайн-сервіси (наприклад, сайт з продажу квитків) нескінченно адаптуються під вас, тому що вони таким чином заробляють гроші. Те ж саме тепер можна робити і в освіті. Найвідоміший в цій області стартап Knewton бере будь-який контент (відео, гру, лекцію) і використовує величезну кількість різних метрик до цього контенту, щоб зрозуміти, як людина з ним взаємодіє. Як на сайтах є google analytics, так і адаптивне навчання - це такий аналітик для освіти. При цьому він не тільки збирає дані, але і переробляє їх і рекомендує студенту той контент, який буде для нього найбільш ефективним. 

3. Вчися, граючи: ще одна потужна нова освітня технологія - Гейміфікація. Всі знають, що навчання через гру - краще, що можна придумати, так вчаться діти, все це давно доведено дослідженнями. Сенс Гейміфікація - виокремити з гри ігрові механіки, структуру і каркас і застосувати їх в неігровому контексті: наприклад, перетворити в гру миття посуду. У Росії про неї стали говорити після зльоту Foursquare, який гейміфіціровал свій додаток, і всі стали намагатися гейміфіціровать все підряд.


4. Інша методика, яка зараз набирає обертів, - змішане (гібридне) навчання, blended learning. Його сенс у тому, щоб поєднувати навчання за комп'ютером і спілкування з живим учителем. Завдяки тому, що можна індивідуально збирати курс з частин різних курсів, гейміфіціровать, адаптувати, збирати дані і давати зворотний зв'язок, в змішаному навчанні є можливість вибудувати по-справжньому індивідуальну освітню траєкторію і дати дитині управління своїм навчанням.
Виглядає це так: дитина приходить в школу, отримує плей-лист, в якому написано: зараз ти будеш робити те-то, потім підеш туди, потім сюди. У школі немає уроків, немає класів. Кожен учень йде за своєю програмою. Плей-лист може бути надрукований на папірці, може бути в додатку в телефоні, може показуватися на екрані при вході. Далі дитина йде займатися на комп'ютері. Якщо йому потрібна допомога, він займається з учителем, а вчитель завдяки програмі вже знає, що саме не зрозумів учень. Розклад стає теж дуже рухливим і електронним, кожен день воно змінюється, і вчитель теж кожен день отримує плей-лист, де говориться: сьогодні цього треба допомогти з цим, потім зібрати ось цих трьох і зробити з ними те-то. Дитина сама керує своєю програмою навчання, але не може перейти на наступний рівень, поки не освоїть попередній блок на відмінно. Таким чином повністю ламається класно-урочна система, тому що не залишається ні традиційних класів, ні уроків.

 Окрім описаних технологій, існує багато інших й постійно виникають новітні ідеї та технології.

Вже декілька років на різних сайтах можна знайти так звану "шпаргалку" по новітнім технологіям в освітній галузі:

  
Ця інфографіка спочатку була опублікована у блозі  Mr G Online, пізніше її розмістив ресурс edtechmagazine.com . 

На російській мові цей корисний плакат було перекладено та розміщено на блозі edutainme.ru та отримав назву Шпаргалка по новым технологиям в образовании.

Джерела:

http://web-in-learning.blogspot.com/2013/09/24.html 

http://www.edutainme.ru/post/shpargalka-po-novym-tekhnologiyam-v-obrazovanii/

http://www.edtechmagazine.com/k12/article/2012/12/24-ed-tech-terms-you-should-know

Немає коментарів:

Дописати коментар