200 років зі дня народження Ади Лавлейс
Аду Лавлейс вважають та вшановують не лише як першу жінку - програміста, а й взагалі першу людину, яка написала програму для парової машини.
10 грудня 1815 року у поета Байрона народилася донька, яка в 1842 році в свої 27 років написала першу програму для обчислювальної машини (парової) Беббіджа.
Вона була єдиною дочкою великого англійського поета Джорджа Гордона Байрона (1788 - 1824) і Аннабелли Байрон, уродженої Мілбенк (1792 - 1860). «Вона неабияка жінка, поетеса, математик, філософ», - писав Байрон про свою майбутню дружині в 1813 році. Але батьки Ади розлучилися, коли дівчинці було два місяці, і більше свого батька вона бачила.
Ада успадкувала у матері любов до математики і багато рис батька, в тому числі, близький по емоційному складу характер.
Байрон присвятив дочки кілька зворушливих рядків «Паломництво Чайльд Гарольда», але при цьому в листі до своєї кузини заздалегідь турбувався: "Сподіваюся, що Бог нагородить її чим завгодно, але тільки поетичним даром ..."
Ада отримала чудове виховання. Важливе місце в ньому займало вивчення математики - значною мірою під впливом матері. Її вчителем був відомий англійський математик і логік Серпень де Морган. До 1834 року відбулось її перше знайомство з видатним математиком і винахідником Чарльзом Бебіджем, творцем першої цифрової обчислювальної машини з програмним управлінням, означеної ним "аналітичної". Беббідж, який був знайомий з леді Байрон, підтримував захоплення юної Ади математикою. Беббідж постійно стежив за науковими заняттями Ади, він підбирав і посилав їй статті та книги, в першу чергу з математичних питань. Заняття Ади заохочували друзі її родини - Серпень де Морган і його дружина, подружжя Соммервіл та інші. Адавідвідує публічні лекції Д. Ларднер про машину. Спільно з Соммервіль та іншими вона вперше відвідує Беббіджа і оглядає майстерню. Після першого відвідування Ада стала часто бувати у Беббіджа, іноді у супроводі місіс де Морган. У своїх спогадах де Морган описала один з перших візитів: "Поки частина гостей в здивуванні дивилася цього дивовижне пристрій з таким почуттям, як кажуть, дикуни вперше бачать дзеркальце або чують постріл з рушниці, міс Байрон, зовсім ще юна, змогла зрозуміти роботу машини і оцінила велике достоїнство винаходи "
«Суть і призначення машини зміняться від того, яку інформацію ми в неї вкладемо. Машина зможе писати музику, малювати картини і покаже науці такі шляхи, які ми ніколи і ніде не бачили ». Ада Лавлейс
Ада - мова програмування, створена в 1979-1980 роках в ході проекту Міністерством оборони США з метою розробити єдиний мова програмування для вбудованих систем (тобто систем управління автоматизованими комплексами, функціонуючими в реальному часі). Малися на увазі, насамперед, бортові системи управління військовими об'єктами (кораблями, літаками, танками, ракетами, снарядами і т. П.). 10 грудня 1980 був затверджений стандарт мови.
Беббідж створив опис лічильної машини, яка змогла б робити обчислення з точністю до двадцятого знака. Креслення з численними валиками і шестерінками, які приводилися в рух важелем, ліг на стіл прем'єр-міністра. У 1823 році була виплачена перша субсидія на споруду того, що тепер вважається першим на Землі комп'ютером і відоме під назвою «Велика різницева машина Беббіджа». Будівництво тривало десять років, конструкція машини все більше ускладнювалася, і в тисяча вісімсот тридцять три році фінансування було припинено.
«Шість місяців я розробляв проект машини більш досконалою, ніж перша. Я сам вражений обчислювальною потужністю, якій вона буде володіти!»- Чарлз Беббідж
Частина різницевої машини Чарльза Беббіджа, зібрана після смерті вченого його сином з деталей, знайдених в лабораторії батька.
Копія різницевої машини в лондонському Музеї науки
У 1842 році Чарльз Беббідж був запрошений в Туринський університет провести семінар про своїй аналітичній машині. Луїджі Менабреа, юний італійський інженер, і майбутній прем'єр-міністр Італії, записав лекцію французькою, і згодом вона була опублікована в Громадській Бібліотеці Женеви в жовтні того ж року. Беббідж попросив графиню Лавлейс перевести записи Менабреа на англійську та супроводити текст коментарями. Леді Лавлейс витратила більше року на цю роботу, після чого праці були опубліковані під акронімом ААЛ і виявилися більш обширними, ніж записи Менабреа. В одному зі своїх коментарів Ада описує алгоритм обчислення Чисел Бернуллі на аналітичній машині. Було визнано, що це перша програма, спеціально реалізована для відтворення на комп'ютері, і з цієї причини Ада Лавлейс вважається першим програмістом, незважаючи на те, що машина Беббіджа так і не була сконструйована за життя Ади.[Wiki]
«Операційний механізм Аналітичної Машини ... може впливати і на інші об'єкти крім чисел, якщо фундаментальні взаємини цих об'єктів можуть бути виражені на абстрактному мові науки про операції і можуть бути адаптовані до дії на рівні операційної нотації і механізму Аналітичної Машини. Наприклад, якби фундаментальні співвідношення звуковисотами в науці про музичної гармонії і композиції могли бути піддані такому вираженню і адаптації, Машина, могла б складати і розробляти наукові музичні п'єси будь-якого ступеня складності або протяжності. »- Ада Лавлейс (1842)
Перша програма
«Я хочу ввести приклад в одне з приміток: обчислення чисел Бернуллі як приклад обчислення машиною невизначеною функції без попереднього рішення за допомогою голови і рук людини. Я - диявол чи ангел. Я працюю подібно дияволу для Вас, Чарльз Беббідж; я просіваю Вам числа Бернуллі. »(лист від Ади Лавлейс Чарлзу Беббіджу, 1843)
Через тиждень математик отримав поштою першу в історії людства комп'ютерну програму - алгоритм, що представляє собою список операцій для обчислення тих самих чисел Бернуллі.
Lovelace's diagram from Note G, the first published computer algorithm:
[оригінал]
Эфективність обчислення Чисел Бернулі
Digits — количество нулів в числі (десятковий логарифм)
«Ви отримуєте від людей більше, якщо їм суперечите». Ада Лавлейс
Цiкава iнформацiя!Я чув про Аду Лавлейс, як про першого програмiста, але дуже цiкаво було читати, про цю жiнку, як про математика. Дякую!
ВідповістиВидалитиДякую і Вам за позитивний коментар!
ВідповістиВидалити