Веб-технології


ВЕБ-ТЕХНОЛОГІЇ ЯК ЗАСІБ МОДЕРНІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ 

В умовах інформатизації освіти величезне значення приділяється інформаційно-комунікативній компетентності спеціалістів у всіх життєвих сферах. Світова практика підтверджує можливість покращення освіти на основі використання методів і засобів інформаційних комп’ютерних технологій. Інформаційні технології в освітньому процесі суттєво впливають на формування сучасної картини світу.

Використання інформаційних технологій в освітньому процесі є актуальним, оскільки обумовлене соціальною потребою в підвищенні якості освіти і практичною необхідністю використання комп’ютерних технологій у вищих навчальних закладах України. Модернізація навчального процесу потребує переходу від пасивних лекційних способів отримання навчального матеріалу, до активних форм занять, організації самостійної діяльності студентів, що дозволить планувати діяльність учнів у різних умовах, формувати професійні якості успішних громадян інформаційного суспільства. Досягненню наведених цілей може сприяти впровадження в навчальний процес нових засобів навчання, які засновані на використанні 
  • соціальних сервісів технології Веб 2.0
  • технологій веб-квест та веб-блог

Соціальні сервіси ВЕБ-2.0

 
Існує кілька сучасних перспективних веб- технологій, використання яких дає змогу вирішувати найрізноманітніші освітні завдання.
Однією з таких технологій є технологія Веб 2.0 (Web 2.0) друге покоління мережних сервісів, що останнім часом стали основою розвитку мережі Інтернет.
Принциповою відмінністю технології Веб 2.0 від технологій Веб 1.0 (першого покоління сервісів мережі Інтернет), є те, що її використання дає змогу не лише переглядати веб-ресурси мережі, а й завантажувати власніздійснювати обмін цими ресурсами з іншими користувачами, діяти спільно з метою їхнього накопичення, брати участь в обговореннях та ін.
Технології Веб 2.0 справедливо називають соціальними сервісами мережі Інтернет, оскільки їх використання зазвичай здійснюється спільно в межах відповідної групи користувачів. Групи користувачів можуть утворювати цілі мережні співтовариства, які об’єднують свої зусилля для досягнення відповідної мети. Технології Веб 2.0 – сучасні технології колективного розроблення он-лайн ресурсів.
Варто зауважити, що використання соціальних сервісів Веб 2.0 не є складним процесом, оскільки не вимагає знань мови програмування або умінь створювати html-сторінки. Простота і зручність використання соціальних сервісів Веб 2.0 дає змогу економити час і не витрачати його на довгі пояснення технології функціонування веб-систем.

Основні принципи Web 2.0

Веб-сервіси
 Доступ до веб-сервісів здійснюється за допомогою звичайного інтернет-браузера, користувачам не потрібно встановлювати ніяких додаткових програм на своїх комп'ютерах, не потрібно піклуватися про постійні оновлення версій. А виконання яких-небудь обчислень веб-сервісами не вимагає від комп'ютера користувача ніяких витрат ресурсів - всі операції виконує сервер.
Mash-up
 Mash-up, або змішування, - це можливість створити новий веб-сервіс шляхом інтегрування програмних можливостей декількох інших веб-сервісів.
Ajax
 Це методика застосування технологій JavaScript і XML, що дозволяє завантажувати потрібні дані у відповідь на дії користувача, не перезавантажуючи веб-сторінку повністю. Завдяки використанню цього підходу можна значно прискорити роботу користувача із сайтом.
RSS
RSS - це технологія, заснована на XML, що дозволяє користувачам за допомогою спеціальної програми-агрегатора переглядати новини з безлічі сайтів як єдиний потік - стрічку новин. Завдяки цій технології користувачам більше не потрібно переглядати десятки сайтів для того щоб довідатися останні новини. Підписавшись на RSS, кожний може, використовуючи браузер (наприклад, Opera, Mozilla FireFox), читати нові публікації декількох сайтів в одному місці.
Теги 
Використання спеціальних міток, тегів, дозволяє більш зручно ідентифікувати й тематично сортувати контент (статті, малюнки, мультимедіа файли). Наприклад, об'єкт «ваза з жовтими квітами» складно віднести відразу до одної якоїсь категорії. Чи помістити цей об'єкт у категорію «посуд»? Або все-таки в категорію «квіти»? А може навіть у категорію «жовте»? За тегами «ваза», «жовтий» і «квіти» даний об'єкт може бути швидко знайдений за кожною із цих категорій. В Web 2.0 мітки представлені у вигляді так званої «хмари тегів». У цій хмарі найбільш значимі й популярні теги позначені крупніше й знаходяться у центрі, найменш популярні - на «периферії» хмари.
Wiki-сайти 
Wiki-сайти, серед яких найбільш яскравим прикладом є Wikipedia, дозволяють своїм користувачам самим редагувати, додавати або видаляти інформацію на сайті, створювати нові сторінки. У такий спосіб користувачі більш активно беруть участь у наповненні сайтів потрібною їм же самим інформацією.
Соціалізація 
Ведення особистих мережних щоденників, блогів, - от показовий приклад соціалізації в Web 2.0. За допомогою блога кожний користувач може якось виділитися з юрби, персоналізувати свою певну зону сайту - додати особисті аудіо- та відеофайли, зображення, публікувати свої статті або ділитися новинами. Крім того, соціалізації сприяє активне створення співтовариств, у яких кожний користувач може залишити своє повідомлення, поділитися проблемою, одержати безліч різноманітних думок і висловити свою з того чи іншого приводу.
Зазначені принципи - лише невелика частина філософії Web 2.0. Навколо самого поняття Web 2.0 ведуться запеклі суперечки. Хтось уважає його суцільною фікцією, лише додатковим маркетинговим ходом, а хтось - справжньою революцією у вебі. Однак незаперечним залишається той факт, що Web 2.0 - це спроба зробити Інтернет зручніше, корисніше для користувача, надати йому більше свободи дій.


Порівняльний аналіз з технологією Веб 1.0.

До періоду перших 10 років розповсюдження Інтернету , передусім його найпопулярнішої служби WWW, розвиток набули технології Веб-1.0 Той період можна назвати періодом панування статичних сайтів, які не міг змінити пересічний користувач. Але за останні роки, інтернет-технології змінились, тобто розвились далі й набули свого логічного продовження у технології Веб-2.0.
У порівнянні технологій, з’явились нові риси:
Право на участь; скасування сторонньої регламентуючої сторони (модерації).
Веб як платформа; зняття та розмивання бар'єрів та обмежень (вільний доступ, універсальність, спрощення).
Мережа як єдиний колективний розум.
Співпраця; самодіяльність; масові одиничні взаємовідносини.
Отже, у просторі Веб-2.0 користувачи можуть:
  • Разом працювати над великими колективними проектами;
  • Беруть участь у роботі різних інтернет-спільнот;
  • Додають до матеріалів сайтів свої коментарі;
  • Ведуть персональні он-лайн щоденники (блоги);
  • Розміщують, створюють. Редагують та адмініструють в Вебі документи особистого та колективного використання.
У Веб-2.0 користувачі потребують більше простих та зручних в створенні та використанні сайтів, водночас набувається менше уваги яскравості та креативності дизайну сайта та наповненню веб-сторінок. Тобто відбувся перехід від унікальних, дорогих, комплексних проектів, до дешевих, універсальних, легких в використанні та управлінніпроектів з можливістю колективного спілкування.

 Деякі соціальні сервіси Веб-2.0

  • Колективні гіпертексти. Технологія ВікіВікі;
  • Використання пошукових сервісів. Створення закладок;
  • Оn-line календарі та офісами;
  • Мультимедійні сервіси;
  • Блоги та ЖЖ;
  • Геосервіси;
  • Карти знань;
 Робота з веб-сервісами:
http://koippo.in.ua/arhiv/druk/238_16.pdf

4 коментарі:

  1. Дякую за змістовний допис! Да, Ви абсолютно прави в тому, що ВЕБ 2.0 - дійсно дає велики можливості щодо спільної роботи та спілкування, дійсно відбулась соціалізація веб-простора. А як ви вважаєте, чи буде далі відбуватись розвиток ВЕБа, чи можливо виникнуть якісь нові технології?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Дякую!
      Звісно, технології не стоять на місті, постійно йде розвиток та вдосконалення. В наш час вже розвиваюсться технології ВЕБ 3.0, нас чекає ще більша соціалізація веб-простору. Що стосується новітніх технологій - поживемо, побачимо.

      Видалити
  2. Дякую за повну та об'ємну інформацію! Насамперед, хотілося б зазничити, що тема технологій Веб дуже актуальна зараз і є вельми цікавою. Адже всі ці сервіси модуть не лише полегшити наше життя, але й прикрасити його.
    На мою думку, Ви дуже точно розкрили сутність поняття. Власне мені дуже сподобалася стаття, дякую за повну і змістовну інформацію!

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Дякую за коментар! Так, сервіси полегшують спілкування та допомагають нам соціалізуватись у веб-просторі, їх все далі стає більше й більше. У будь-якому випадку, на мою думку, за веб-технологіями майбутнє, але якою мірою це все буде стосуватись кожного залежить від самої особистості.

      Видалити